Miután elolvastad a címet, nem kizárt, hogy kicsit felháborodtál és ezért kattintottál.
Részben ez is volt a célom, mivel, ha csak annyit írok, hogy "Létezik-e az Éhező üzemmód?", akkor nem kapod fel a fejed. Másrészt viszont szervesen kapcsolódik a téma a fogolytáborokhoz és éhező emberekhez.
Jó eséllyel azért is olvasod ezt, mert szeretnél (még mindig/már megint) fogyni és az ezzel kapcsolatos kutatásaid során biztosan hallottál már a félelmetes "Éhező/raktározó üzemmódról". Ez minden diétázó rémálma és életének megkeserítője.
Az a jó hírem van számodra, hogy miután végigolvastad a cikket, egy kicsivel világosabb lesz számodra, hogy mi okozhatja azt, hogy valakinek nem sikerül fogynia.
Van egy rossz hírem is, ez pedig az, hogyha valakinek nem sikerül fogynia, akkor kismillió indokot, kifogást tud találni arra, hogy mi is lehet az ok. Ezek döntő többsége még félig sem igaz, vagy köszönőviszonyban sincs a valósággal.
Volt szerencsém már hallani ezek közül elég sokat, de a két legfőbb bűnös általában:
1. Az izom nehezebb, mint a zsír, így, ha valaki egyszerre izmosodik és zsírt veszít, akkor elképzelhető, hogy nem mozdul a mérleg nyelve.
2. Éhező üzemmód: itt az a gondolatmenet, hogy a csökkentett bevitel miatt az egyén olyan vészhelyzeti állapotban találja a szervezetét, ami megakadályozza a fogyást (sőt, időnként még hízást is okoz).
Az 1. pontra most csak nagyon röviden annyit írnék, hogy nagyon valószínűtlen, hogy olyan mennyiségű izmot tud valaki építeni és olyan ütemben, hogy az teljesen elfedje/kiegyensúlyozza az esetleges zsírveszteséget. Sokkal valószínűbb, hogy csak egyszerűen nem vesztesz zsírt. (Nem kizárt, hogy az okokat egy újabb bejegyzésben kifejtem majd.)
De mi a helyzet a 2. ponttal. Létezik olyan, hogy "Éhező üzemmód"?
Ez attól függ.
Azt szeretnéd tudni, hogy valójában mi az, vagy, hogy az emberek mit hisznek annak? Elég nagy a különbség, de kezdjük az utóbbival.
Az Éhező üzemmód definíciója a legtöbb ember szerint:
Ahhoz, hogy fogyni tudj, kevesebb kalóriát kell bevinned, mint amit elhasználsz, de, ha túl keveset viszel be, akkor viszont annyira lelassul az anyagcseréd, hogy teljesen megáll a fogyás.
Néhányan azt is gondolják, hogy nem csak, hogy megáll a fogyás, hanem egyenesen hízás indulhat be.
Szóval, ha túl keveset eszel, akkor akár hízhatsz is és ezt csak úgy kerülheted el, ha többet eszel.
Ezt gondolja az emberek többsége (..hiszen ezt szajkózzák nekik a mai napig is. Van esély rá, hogy te is ezt hallottad, akár még a személyi edződtől is...hiszen ő is ezt hallotta valahol, csak sosem járt utána.)
A fentieket észben tartva, adott egy személy, aki BIZTOSAN jól eszik, BIZTOSAN egészségesen eszik és BIZTOSAN kevesebbet eszik, hiszen kiszámolta, ennek ellenére MÉGSEM FOGY.
A fenti definíció alapján teljesen logikusnak tűnik, hogy ez a bizonyos személy túl keveset evett és belépett az Éhező üzemmódba, ahol lehetetlen fogyni.
Nyilván ez az egyetlen értelmes magyarázat, nem? Más biztosan nem lehetséges...
Nos, ez szimpla butaság!
Ez a verziója az "Éhező üzemmód"-nak teljes sületlenség. Nem létezik.
Mindaddig, amíg kalória deficitet/hiányt (kevesebbet viszel be, mint amennyit elhasználsz) hozol létre, fogyni fogsz, függetlenül attól, hogy mekkora ez a hiány.
Még akkor is fogyni fogsz, ha veszélyesen keveset eszel.
Olyan, hogy nem fogysz, mert keveset eszel, sőt még hízol is, vagy olyan, hogy ha nem eszel 3-4 óránként, akkor máris éhező üzemmódba kapcsolsz...nem létezik. Hülyeség.
A legjobb dolog, hogy ezt bizonyítani is tudom neked, többféle módon is.
1. Tudományos bizonyíték
Szóval az állítás az, hogy, ha keveset eszel, akkor az anyagcseréd annyira lelassul, hogy ez megakadályozza a testsúlycsökkenést.
Ez részben igaz...azaz félig hamis.
Adaptív termogenezis
Az igaz rész az, hogy valóban csökken az anyagcsere hosszan tartó hiány során. Ezt hívják adaptív termogenezisnek, ami a hosszan tartó hiány miatt jelentkezik. Minél hosszabb és nagyobb mértékű a hiány, annál nagyobb a lassulás.
A hamis rész, az pedig az, hogy ez a lassulás elegendő ahhoz, hogy megállítsa a fogyást! Nem elegendő és ahhoz, hogy hízzál tőle, ahhoz meg...nyilván nem elegendő.
Ahhoz elegendő, hogy egy picit lassítsa az anyagcserét, de a fogyás megállásának fő oka, hogy már így is fogytál egy csomót, kisebb vagy, azaz alapból kevesebb energiát használ a szervezeted.
Más szóval, ha ez eddigi fenntartó kalóriamennyiséged (amikor nem hízol és nem fogysz) csökkent, ahogy csökkent a testsúlyod, azaz az a kalóriamennyiség, ami 100 kilósan fogyást okozott, most már túl sok a további fogyáshoz.
Ez a változás, megfűszerezve egy pici adaptív termogenezissel okozza azt, hogy egy idő után megáll a fogyás és ilyenkor végül ismét csökkenteni kell a bevitelen a további fogyáshoz.
Szóval ennek semmi köze a "túl keveset eszem és ezért nem fogyok" típusú kifogásokhoz és ezt támasztja alá az össze ezen a területen végzett kutatás és tanulmány is.
A Minnesota tanulmány
Minden egyes tanulmány, ahol kalória hiányt idéztek elő, súlyvesztést okozott. Mind! 100%-ban! Minden egyéb körülménytől függetlenül. Kalória hiány=súlyvesztés! Mindig!
Még abban a kísérletben is (Minnesota Starvation Experiment), ahol egészen konkrétan éheztették a részvevőket a II. Világháború alatt, hogy így tanulmányozhassák, hogy mi történik a fogságba esett emberekkel.
Ebben a kísérletben 36 férfi vett részt. Mindegyiküket egy 24 hetes éhezésnek vetették alá, ahol naponta kétszer ehettek, összesen 1560 kCal-át, amit a kísérlet során még tovább csökkentettek, hogy biztos legyen a folyamatos fogyás.
Ezeknél a férfiaknál ez 50%-os hiánynak felelt (hasonlítsd ezt össze azzal, hogy a legtöbb esetben max. 20% hiányt javasolnak az étrendek) még a szintentartó kalóriamennyiségükhöz képest. Ja, és heti 22 mérföldet kellett gyalogolniuk is!
Találd ki mi történt! Az összes résztvevő elvesztette a kiinduló testsúlyának legalább 25%-át és kb 5%-os testzsír százalékot értek el.
Szóval, szándékosan éheztették őket 6 hónapig és MINDANNYIAN rengeteget fogytak!
Itt aztán nagyjából megállt a fogyásuk, de nem azért, mert éhező üzemmódba kapcsoltak, vagy megtorpant a fogyásuk, hanem azért, mert már nem volt miből fogyniuk anélkül, hogy meghaltak volna!
A képen az úr az egyik résztvevő. Nézd meg ezt a képet! Úgy néz ki ez a fiatalember, mint aki túl keveset evett és ezért nem tudott fogyni...sőt, még hízott is az éhezés miatt, szóval az "Éhező üzemmód" egy létező dolog? Nem...éppen ellenkezőleg. Tökéletes példája annak, hogy annyit fogyott, amennyit csak képes volt a szervezete fogyni...
Ha Te, aki valószínűleg normál súlyú, kissé-, vagy esetleg jobban elhízott vagy és sosem voltál, illetve valószínűleg sosem leszel ilyen állapot közelében, azt gondolod, hogy azért torpant meg a fogyásod, mert keveset eszel? Nem túl valószínű...
Ha el is érnéd valaha ezt a pontot, akkor valószínűleg sokkal nagyobb gond lenne az számodra, hogy életben maradj, mint az, hogy nem fogysz tovább.
2. Egyéb, nagyon szomorú példák a valós életből
Mindenféle háborús fogolytáborok, anorexiások, afrikai éhező gyerekek.... szerintem nem kell sorolni.
Ezek az emberek, nyomorúságos körülmények között, annyira kevés kalóriát fogyasztottak, mint valószínűleg senki más a világon...és mind rengeteg súlyt vesztettek. MINDANNYIAN! Egyikük sem hízott meg, mert "Éhező üzemmódba" kapcsolt a szervezete. Ha lenne éhező üzemmód, akkor a fogolytáborok képein egy csomó elhízott embernek kellene látszani, akiknél az éhezési üzemmód megakadályozta a súlyvesztést (sőt, híztak is!), pont ahogy nálad is ez akadályozza a súlyvesztést....
Ha ezek után azt gondolod, hogy ez a bizonyos üzemmód Rád vonatkozhat akármilyen formában is, akkor...az nem okos dolog.
Valami valóságos: az éhezésre adott válasz
Nos, mostanra vélhetően már látod, mekkora butaság azzal magyarázni a fogyás hiányát, hogy nem eszel eleget. Ez nem jó kifogás többé arra, hogy nem teszed azt amit kell...azaz kevesebbet eszel!
Van itt azonban valami, ami nagyon is valóságos, ez pedig a szervezeted éhezésre adott válasza (Éhezés: amikor kevesebbet eszel, mint amire szükséged van, még akkor is, ha ez nem jelentős mennyiség.)
Gyakorlatilag, ha bármit teszel, amit a szervezeted nem szeret, akkor az válaszolni fog rá olyan módon, aminek a legtöbb értelme van a túlélés szempontjából.
Ebben az esetben, amit a tested nem szeret, az a hosszan tartó és nagy mértékű éhezés, amit vagy azzal érsz el, hogy nagyon keveset eszel, vagy azzal, hogy rengeteget mozogsz (főleg nagy mennyiségű kardió napi, vagy majdnem napi szinten), vagy ennek a kettőnek a kombinációja.
Egy ilyen helyzetben a szervezeted meg fogja nehezíteni számodra, hogy ezt tovább folytasd és, mondjuk, meghalj:
-
Lelassítja az anyagcserédet - ez az a bizonyos adaptív termogenezis, amit említettem, de ez még hosszú távon sem olyan jelentős, mint ahogy sokan gondolnák. Ahhoz pedig, hogy teljesen megállítsa a fogyást távolról sem elég (azt pedig nyilván ne is említsük, hogy hízni biztosan nem fogsz, hiszen a semmiből csak maximum Isten tud bármit is előállítani).
-
Csökkenti a "Nem edzésből eredő termogenezist (NEAT)" mértékét. Ez minden olyan tevékenység, ami nem alvás, edzés, vagy evés...azaz séta a munkába, írás, fűnyírás, szatyor cipelés, "babrálás" dolgokkal. Ez egyébként viszonylag jelentős a napi kalóriafelhasználást illetően.
-
Olyan éhséget okoz, ami miatt többet akarsz majd enni, mint amennyit terveztél. Ennek különös jelentősége van, mivel sokszor előfordul, hogy valaki napokig nagyon alacsony bevitellel kiéhezteti magát, majd rárabol mindenre, ami elérhető és teletömi magát. Mivel azt gondolja, hogy éhezett napokig, így fogyni kellene, de mégsem fogy, akkor biztosan az éhező üzemmódban van...holott csak túl sokat evett. Nem fogsz 1-2 nap alatt fogyni, pont úgy, ahogy hízni sem, mindig hosszabbb időszak átlagbevitele fogja megszabni azt, hogy fogysz, vagy hízol, azaz, ha 5 napig éhezel, majd 2 napig tömöd magad, akkor ennek az átlaga lesz mérvadó.
-
Mentálisan és fizikálisan sem fogod jól érezni magad.
Ezek miatt sem érdemes éheztetni magad, hiszen ez elég nagy butaság lenne.
DE, még ha ilyen butaságot is csinálnál, akkor is biztosan fogynál! MINDEN EGYES ALKALOMMAL! Minden egyes tanulmány és valós példa is ezt bizonyítja és soha senki sem bizonyította az ellenkezőjét!
Még egy dolog, amit érdemes megemlíteni, az az, hogy bármilyen okosan is diétázol (azaz eszel kevesebbet, mint amire szükséged van), akármennyire is csak kis mértékben csökkented a beviteledet, az "éhezés"-re adott válaszok bizonyos formái elő fognak fordulni, csak nem annyira súlyos formában.
Hogy ezeket a tüneteket enyhíteni lehessen, sok féle módszer létezik:
- "csaló étkezés" (lehetőleg betervezett formában és nem úgy, hogy pár nap után megeszel 3 családi pizzát, majd nutellás palacsintával fojtod le),
- kalória ciklizálás,
- a diétában szünet tartása (Amikor nem eszel kevesebbet, csak a szintentartó mennyiséget. Egyébként egy legutóbbi tanulmány azt az eredményt adta, hogy a 2 hét diéta, 2 hét szintentartás adja a legjobb eredményt.)
Szóval, ha nem "éhező/raktározó üzemmód", akkor miért nem fogyok??
Ha hetek, hónapok óta próbálkozol, de nem sikerül, így arra jutottál, hogy biztosan ebben a rettegett üzemmódban vagy, akkor remélem mostanra beláttad, hogy nem ez a megoldás.
Ha azt gondolod, hogy azért nem fogysz, mert túl keveset eszel, túl sok kalóriát égetsz el és túl keveset viszel be...akkor nem! Éppen az ellenkezője!!
A legtöbb esetben az elhasznált kalóriát túlbecsülik, a bevitt kalóriát pedig alul.
Ez adódhat abból, hogy valamilyen kalkulátort használ az illető, ahol az aktivitási szintet (azaz egy szorzót) túl magasra állítja, vagy egyéb számítási hibát vét. Esetleg magának sem vallja be, hogy mennyit eszik, még akkor sem, amikor "mindent felír" (létező jelenség az, hogy sokszor, amikor nem odafigyelve eszik valaki, hanem csak bekap ezt-azt, akkor az agya nem is regisztrálja ezt a cselekvést, így teljes őszinteséggel állítja ez a személy, hogy nem is evett mást/sokat.)
Honnan tudom ezt ilyen biztosan?
Ha nem így lenne, akkor most is fogynál és nem olvasnád ezt az írást! :)
További információkért tartsd szemmel a blogot, illetve az a közösségi oldalakat:
Facebook:
Instagram:
Felhasznált források: